zapomenuté heslo

Kmenové buňky z pupečníku pro budoucnost

Kmenové buňky z pupečníku pro budoucnost
Výzkumy kmenových buněk, které by mohly změnit život mnoha nemocným lidem, probíhají na celém světě, i u nás. Ovšem víte, že kmenové buňky lze uchovat i pro budoucnost z pupečníkové krve i tkáně?

Určitě už jste o nich slyšeli, termín kmenové buňky se i v České republice skloňuje v posledních letech poměrně často.

Výzkumy ve světě i u nás

Ostatně například v Ústavu experimentální medicíny akademie věd ČR probíhá celá řada klinických studií. Odborníci uvádějí, že by mohly pomoci například pacientům s vážnými neurologickými, hematologickými či onkologickými chorobami, ale i při jiných nemocech. Zajímavý je rovněž další poznatek specialistů: léčba s využitím vlastních kmenových buněk pacienta zpravidla nezatěžuje závažnými vedlejšími účinky.

Nejen z kostní dřeně

Problematika kmenových buněk je velice obšírná. Existují různé typy, a stejně tak je lze získávat i z různých zdrojů, například z kostní dřeně, pupečníkové krve, tkáně pupečníku a podobně. Právě poslední dva jmenované zdroje představují velkou naději, protože kmenové buňky z nich získané jsou zkrátka mladé, nijak nedotčené například životním prostředím nebo léčbou. Poprvé se u nás tkáň pupečníku odebírala vloni na podzim v pražské Thomayerově nemocnici.

Regenerativní medicína a pupečník

Zatímco v pupečníkové krvi převládají krvetvorné kmenové buňky, používané zejména na léčbu hematologických a onkologických onemocnění, tkáň pupečníku je bohatým zdrojem takzvaných mezenchymálních kmenových buněk. „Obsahuje jich minimálně desetinásobně víc v porovnání s pupečníkovou krví“, uvádí RNDr. Miroslav Kubeš, CSc z Cord Blood Center. A protože mezenchymální kmenové buňky mají schopnost přeměnit se na různorodé jiné buňky či dokonce tkáně v lidském organismu, představují šanci pro vyvíjející se léčbu mnoha onemocnění v regenerativní medicíně. Z výsledků mezinárodních klinických studií je zřejmé, že například může jít o cukrovku, popáleniny, ale třeba i cirhózu jater a další závažné choroby či zdravotní problémy.

Pohled do budoucna

Všechny budoucí maminky by určitě rády dopřály svému dítěti co nejlepší péči. I když bude velké. A protože nikdo neví, co se může stát za několik let, nabízí se uchovat pupečníkovou krev i tkáň z pupečníku pro potenciální použití právě v budoucnu.


Připravila: redakce
Foto: archiv firmy
8. 5. 2014hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook