Jarní detoxikace prospěje každému

Jarní detoxikace prospěje každému
Každý rok je to stejné – v této době bychom měli svému organismu dopřát očistnou kúru, abychom se po zimě lépe zbavili odpadních látek a načerpali novou energii. Zkusíte to s námi?

Nenechte se oklamat tím, že za pár dnů přijdou Velikonoce, a že prý už nemá cenu držet diety. Diety jistě ne, zejména když víte, že se o jarních svátcích určitě nebudete postit. Avšak o půst ani o dietu při detoxu nejde. Jeho smyslem je podpořit vylučování škodlivých látek z těla, které jste si nastřádali během zimy, a současně se nadopovat chybějícími vitamíny minerály i dalšími potřebnými složkami.
 

Šťávy? Šťávy. Šťávy!

Rychlá očista organismu spočívá v týdenním popíjení čerstvě vylisovaných ovocných a zeleninových šťáv. Suroviny si vybírejte nejen podle obsahu jednotlivých živin, ale i podle chuti, případně šťávy doslaďte medem (třeba grapefruitovou) nebo dochuťte čerstvými bylinkami (mrkvovou, řepnou, celerovou…). Ale šťáva z pomerančů stačí sama o sobě, a někdy je tak sladká, že ji pak rádi zkombinujete právě s grapefruitem. Během dne si dopřejte zhruba 1 až 1,5 litru šťáv.
 

Přidejte také vodu

Pro snazší vyprazdňování je dobré začít každé den šálkem teplé vody s citronovou šťávou, nebo do ní dejte lžičku jablečného octa. Citron vás nadopuje vitamínem C a jablečný ocet kromě jiného nabídne pocit větší sytosti, díky vláknině pektin. Vodu však průběžně popíjejte celý den.
 

Pomůžou i listy

A ne ledajaké. Pokud už na vodu nemáte chuť, připravte si neutrální čaj, který můžete popíjet řadu týdnů. Osvědčilo se spojení listů lesního maliníku, ostružiníku, jahodníku, případně v kombinaci s jablečnými slupkami. Lžíci směsi dejte do sklenice, zalijte čtvrt litrem vařící vody a nechte 15 minut louhovat.
Pročistit organismus je samozřejmě vhodné i bylinkami, tady je však třeba dát pozor na množství čajů či výluhů, které denně přijmete. A protože k jaru neodmyslitelně patří kopřivy, zkuste to s nimi v kombinaci s listy pampelišek, ale pozor - v obou případech musí jít o mladé, čerstvé listy.
 

Trochu jinak

Myslíte si, že týdenní očistná kúra je opravdu nad vaše síly? Pak se nepřemáhejte a jděte na to pozvolna. Osvědčilo se i to, když čerstvé šťávy budete popíjet jeden den v týdnu, případně je spojíte i se zeleninovým salátem. A po zbylé dny omezíte tuky a cukry, co nejvíce snížíte příjem sladkosti a zvýšíte porce zeleniny, rovněž myslete i na ovoce. Takto nastolený režim není nijak složité dodržet i po řadu týdnů, jen nezapomeňte přidat ještě trochu pohybu.

Připravila: Marcela
Foto: Philips
23.3.2017