zapomenuté heslo

Jak jíst levně a zdravě? Jde to!

Jak jíst levně a zdravě? Jde to!
Pojem „levné stravování“ v poslední době hýbe naší populací. Každý přece chce trochu ušetřit, tak proč ne na jídle? Otázkou pak však zůstává, zda váš jídelníček není chudý na potřebné živiny.

Nejprve dovolte malé zamyšlení, protože „jíst levně“ pro každého z nás může znamenat něco jiného. Zatímco jeden vnímá jako levné jídlo, za které denně vydá maximálně do 100 Kč, jiný za „laciné“ potraviny utratí několikanásobek. Pojem levně si ovšem můžete „přeložit i tak, že samotná příprava pokrmů nespotřebuje mnoho času, ale ani vody či energií. A někdo jiný zase řekne: Stravuji se levně, protože si v restauraci či jiných místech veřejného stravování vybírám vždy to, co stojí nejméně peněz.

Myslete nejen na peněženku

Až budete mít jasno v tom, co je vaše „levně“, začněte to řešit. Důvodů je dost, protože podle Věry Boháčové, nutriční terapeutky z Fóra zdravé výživy, až 50 procent dospělých Čechů se potýká s nadváhou či obezitou, téměř 70 procent dospělých má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, počet diabetiků se blíží milionu a nejčastější příčinou úmrtí u nás jsou stále nemoci srdce a cév.

Hlídejte si živiny

„Důležité je také období, pro které chcete své stravování zlevnit. Je to jen poslední týden před výplatou nebo výhled na dlouhou dopředu? To je otázka zcela zásadní. Protože se bohužel velmi často stává, že cena sehrává velmi důležitou (někdy i jedinou) roli při výběru potravin a pro mnohé znamená levněji se stravovat, levněji nakupovat, a to bez ohledu na pohled výživový,“ uvádí odbornice. A dodává, že nejlevnější jsou potraviny sacharidového původu, kdežto zdroje kvalitních tuků a bílkovin bývají dražší. Velmi snadno se pak strava stává jednostrannou a chybí ji důležité látky.

Pozor na zdravotní rizika

Díky nevhodně sestavenému jídelníčku nelze vyloučit zdravotní problémy. Zažívací nevolnost, únava či slabost přicházejí okamžitě, ovšem z dlouhodobého pohledu při nevhodně zvolené stravě hrozí například osteoporóza, častá nemocnost, horší rekonvalescence nebo až zhoršení soběstačnosti. Což souvisí právě s relativně nejlevnější skladbou stravy, která je převážně sacharidová s obsahem méně hodnotných masných výrobků, nedostatkem ovoce a zeleniny a zdrojů kvalitních bílkovin.

Co s tím?

Nejprve je třeba stanovit si individuální energetickou potřebu, vzít v potaz reálný příjem a pojmenovat si pravidla, která by měl jídelníček splňovat. A teprve až pak hledat cestičky, kde ušetřit. Jen tak se totiž vyhnete případným zdravotním problémům, ostatně jejich předcházení vás vždycky vyjde levněji než následná léčba.

Porovnejte si jídelníčky

A) Levně, ale nikoliv zdravě - celkem za 104 Kč

- snídaně = 1 rohlík s 50 g točeného salámu
- přesnídávka = 1 jablko
- oběd = instantní nudlová polévka, 100 g hotové sekané a 250 g brambor
- svačina = 1 rohlík a 100 g vlašského salátu
- večeře = mražená žampiónová pizza (340 g)

Nutriční hodnoty: 8594,5 kJ, 52,7 g bílkovin, 269,8 g sacharidů a 92 g tuků

Názor Věry Boháčové: Energetická hodnota jídelníčku je přiměřená, ale složení nevyvážené – chybí více než 20 g bílkovin a naopak více než 20 g tuků přebývá. Navíc jde o tuky nevhodného složení. Zeleniny a ovoce obsahuje poskrovnu, mléčné výrobky nejsou vůbec. Je potřeba vzít v úvahu i příjem tekutin, který není v jídelníčku zmiňovaný. Nejlevnějším zdrojem pitného režimu je voda, rozpočet téměř nezatíží také čaje.

B) Levně a zdravě - celkem za 100,50 Kč

- snídaně = 2 rohlíky s 20 g margarínu, 50 g výběrové šunky, 1/3 salátové okurky o váze asi 100 g
- přesnídávka = 1 jablko a 150 g bílého jogurtu
- oběd = 80 g grilovaného kuřecího prsa + 10 g oleje, 250 g brambor, polovina hlávkového salátu s ½ svazku ředkviček + lžička cukru a ½ citrónu
- svačina = 30 g ovesných vloček, 1 banán, 100 ml mléka
- večeře = těstoviny se zeleninou (100 g těstovin, 10 g oleje, 100 g lilku, 100 g cukety, 1 cibule, 2 rajčata a 10 g italského tvrdého sýru)

Nutriční hodnoty: 8340,1 kJ, 77,2 g bílkovin, 278,2 g sacharidů a 66,4 g tuků

Názor Věry Boháčové: Tento jídelníček je nutričně naprosto v pořádku. Avšak i zde je třeba přidat dostatek tekutin.

Připravila: Marcela
Foto. iStock
17. 7. 2014hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook