Největší obavy máme mnohdy z toho, co vlastně neznáme. Proto jsme se rozhodli poodhalit roušku tajemství diagnostiky rakoviny prsu společně s MUDr. Lívií Večeřovou, primářkou Radiodiagnostické kliniky FNKV a vedoucí lékařkou mamografického pracoviště FNKV (www.fnkv.cz).
Co dělat, když si nahmatáte bulku v prsu?
Neztrácejte čas a co nejdříve se objednejte ke svému gynekologovi či praktickému lékaři, který vás po vyšetření pohmatem odešle na mamografické pracoviště.
Jaké diagnostické vyšetření vás bude čekat?
Obecně platí, že ženy přibližně do 40 let by měly podstoupit jako první ultrasonografické vyšetření prsní žlázy. Pokud nesouhlasí pohmatový nález se závěrem tohoto vyšetření, doplní se ještě v ten den na stejném pracovišti rentgenové mamografické vyšetření. Jeho cílem je hledat shluky vysrážených zrníček vápníku ve žláze, které můžou být často prvním příznakem nádorového onemocnění prsu (což se ultrasonografií obtížně diagnostikuje).
A ženy nad 45 let věku? Ty mají jako první vyšetření absolvovat mamograf, na což mají nárok v rámci prevence jednou za dva roky. Ale pokud si nahmatáte bulku, samozřejmě nebudete čekat týdny či dokonce měsíce - okamžitě navštivte svého gynekologa či praktického lékaře.
Jak probíhají zmiňovaná vyšetření?
Ultrasonografické vyšetření je bez přítomnosti záření, nebolí, nemá frekvenční omezení a žena ho může absolvovat opakovaně. To se dělá při časovém sledování struktury a velikosti diagnostikovaných ložiskových změn v prsní žláze, nebo při výkonech typu punkce cyst, biopsie vazivových nenádorových nebo podezřelých změn. Používá se také ke sledování úspěšnosti předoperační chemoterapie a při značení ložisek před samotnou operací.
Kdežto mamografické vyšetření je rentgenové, záření proniká do měkkých tkání (měly bystě vědět, že dosud nebyla prokázaná významná statistická souvislost mezi indukcí karcinomu prsu rentgenovým zářením). Provádí se ve stoje s tlakem na prsní žlázu, což může vyvolat bolest. Ale díky tomuto tlaku se snižuje dávka rentgenového záření na snímkovaný prs a zároveň platí: čím větší přítlak, tím kvalitnější výsledný rentgenový snímek, na kterém pak lze odečíst i nádory velikosti pod 5 mm.
Kdy žena podstupuje také magnetickou rezonanci?
Toto vyšetření je vhodné na vyhledávání menších ložisek, které „neviděla“ mamografie ani ultrasonografické vyšetření, a to zejména u jednoho typu rakovinového nádoru prsu. Absolvuje se i při podezření na postižení levého i pravého prsu či při podezření na opakování nemoci u žen po operaci a léčbě pro karcinom prsu. A rovněž se používá jako preventivní vyšetření mladých žen s genetickým rizikem vzniku karcinomu prsu, či u dam s augmentací (silikonová prsa) při podezření na rupturu (trhlinu, zlom) implantátu.
A co biopsie?
Biopsie neboli odběr tkáně tenkou jehlou z prsu nebo jehlou s použitím vakua se provádí u podezřele vyhlížejících ložisek. Také se doporučuje při rychle rostoucích, zdánlivě nezhoubně vyhlížejících bulek v prsu k vyloučení atypického rychle rostoucího karcinomu prsu.
Existují ještě jiná vyšetření?
Mezi alternativní metody, které se nepovažují za standard při diagnostickém a preventivním vyšetření karcinomu prsu, patří například elektroimpedanční mamografie, CT laserová mamografie či elastografie.
V současnosti se začíná ve světě využívat k upřesnění diagnostiky tomosyntéza při mamografickém vyšetření, kde dochází ke snímkování prsu v tenkých vrstvách. Počítač pak zrekonstruuje obraz tak detailně, že do popředí vystoupí i drobné zhoubné ložisko, jež se při klasickém mamografickém vyšetření „schovalo“ za žlázu.
Připravila: Marcela
Foto: iStock
13. 5. 2014
Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...
Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...