zapomenuté heslo

Co možná (ne)víte o hormonální antikoncepci

Co možná (ne)víte o hormonální antikoncepci
Poprvé se hormonální pilulky objevily zhruba před 50 lety. A stejně tak dlouho přetrvávají určité pověry. No (ne)věřte tomu!

Jedna paní povídala… A kdyby jen jedna, těch dam musel být pěkný zástup, když se některá tvrzení ohledně hormonální antikoncepce tradují tolik let. Představme si ty neznámější.

Antikoncepční pilulka – je nejbezpečnější?

Pravdou je, že se to stále říká. Ale podle odborníků se momentálně vnímají jako nejúčinnější hormonální implantáty a hormonální nitroděložní systém. Proč? Věřte nebo ne, zejména jde o účinnost pilulek a tu nejvíce ovlivňujete vy samy – nesprávným používáním, když nedodržujete přesný čas užití.

Nitroděložní systémy – vhodné jen pro maminky?

Možná jste to také už slyšely; pokud žena ještě nerodila, neměla by prý uvažovat o zavedení nitroděložního tělíska. Ani to není pravda. Nitroděložní systémy je možné používat od 18 let, bez ohledu na fakt, zda je žena už matkou, či nikoliv. Navíc nitroděložní tělísko se dá bez problémů odstranit, až budete plánovat děťátko, a třeba hned následující měsíc můžete „být v tom“.

Déletrvající užívání hormonů – způsobuje problémy s menstruací a otěhotněním?

„Schopnost otěhotnět je ovlivňována množstvím různých faktorů, některé z nich nejsou doposud známé. Menstruace je jen důsledek vlivu hormonů na děložní sliznici. Po vysazení hormonální antikoncepce se v naprosté většině případů přirozený cyklus obnovuje do tří měsíců,“ uvádí gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová. A dodává, že daleko významnější je schopnost dozrání vajíčka ve vaječníku a jeho včasné uvolnění pro oplození. „Ostatně hormonální antikoncepce velmi často pomáhá mírnit projevy a důsledky takzvaného Syndromu polycystických ovárií, který je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti,“ upozorňuje.

Kojení je samo o sobě antikoncepcí – nebo ne?

Není. Tento mýtus koluje mezi ženami už pěkných pár let, a stále neztrácí na své popularitě. Pravda je následující - kojení do určité míry potlačuje ovulaci. Navíc ovulace kojící matky se dá spolehlivě zjistit až zpětně, jakmile žena začne opět menstruovat. Pokud kromě mateřského mléka dostává děťátko i jinou stravu, pravděpodobnost opětovného zahájení ovulace a návratu k plné plodnosti podstatně stoupá. A to přesto, že maminka stále, byť méně, kojí. Jestliže neplánuje hned dalšího potomka, musí se nějakým způsobem chránit před otěhotněním.

Přestávka v užívání hormonální antikoncepce – prospívá organismu?

V rámci hesla „Všeho moc škodí“ si některé ženy myslí, že je dobré občas vysadit hormonální pilulky. Aby si tělo „odpočinulo“ od „škodlivin“. Je to tak? Pravda se skrývá poněkud jinde. Například na začátku užívání kombinovaných pilulek existuje určité riziko trombózy, to se však postupně snižuje. Pokud tedy budete takové pilulky užívat a vysazovat pravidelně, zmiňované riziko se začne vracet s každým novým začátkem užívání.


Připravila: Marcela
Foto: archiv www.antikoncepce.cz
28. 5. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook