zapomenuté heslo

Aromaterapie na cesty

Aromaterapie na cesty
Prázdniny jsou v plném proudu, blázinec kolem dovolených začíná – zabalit, odjet, vybalit a za pár dní zase zabalit, odjet, vybalit, vyprat, zabalit. Zajistit předání dětí babičkám a na tábory. Co všechno je třeba v létě stačit, abychom si ty prázdniny náležitě užili?! V celém tom koloběhu zapomínáme často na sebe. Co my sami potřebujeme, abychom doplnili síly a připravili se na maratón „běžného provozu“.

Aromaterapie v cestovní lékárničce


Levandule

Prvním z olejů, který bych doporučila je LEVANDULE (ideálně Lavandula angustifolia – Levandule úzkolistá).
Levandulka je báječný olej, který nám pomůže zklidnit se před cestou, odpočinout si a zkoncentrovat své síly. Pomáhá při neklidu, bolestech hlavy, snižuje „cestovní horečku“, snižuje krevní tlak. Pro tyto situace je vhodné namazat si ji na spánky a vnitřní stranu zápěstí. Je to olej, který celkově ochlazuje organizmus – je výborná po opalování. Má regenerační, protizánětlivé a protiinfekční účinky na kůži. Můžeme s ní ošetřit nejen sluníčkové spáleniny, ale i odřeniny a další drobná poranění. Pozor ale, pokud máme otevřenou ránu, nikdy neaplikujeme olej přímo do rány – ale okolo ní.

Levandule má zároveň schopnost odpuzovat hmyz a eliminovat jed v organizmu – tzn., že je výborná též na bodnutí hmyzem. Na lokální problémy – štípance, odřeniny ji můžeme použít i neředěnou. Při ošetření větších ploch vždy olej ředíme do základního oleje.

Tea tree

Druhý olej vhodný na dovolenou je TEA TREE. Tea tree je výborný při jakýchkoliv bakteriálních infekcích – ať už lokálních kožních problémech, nebo třeba při bolestech v krku (tady ho můžeme použít jako kloktadlo, případně do obkladu na krk). Hodí se i jako prevence proti poštípání hmyzem.

Ravinsara

Olej s obdobným účinkem jako TEA TREE, vhodným při rýmách, nachlazeních a hlavně infekcích virového původu je RAVINSARA (Cinnamomum Camphora – varieta Ravinsara). Můžeme jí používat do masážních směsí, nebo v koncentrované podobě na chodidla a v případě dýchacích infekcí na nárty. Ravinsara je výborná také pro léčbu virových kožních infekcí, jako jsou třeba neštovice. V tomto případě používáme koncentrát přímo na jednotlivé pupínky v první fázi nemoci – ve stavu červeného pupínku. Jakmile puchýřek praskne, je dobré použít stejným způsobem levanduli.

Máta peprná

Na cestovní nevolnost a trávicí problémy je výborná MÁTA PEPRNÁ. Mátu můžeme používat u dětí od šesti let a musíme si dát velký pozor na předávkování. V případě potřeby můžeme ředěnou mátu (v oleji, krému…) namazat na břicho. Pokud trpíte cestovní nevolností, zkuste nakapat cca 5 kapek neředěné máty na kapesník, který umístíte volně ve voze.

Citron

Pátým olejem, který je dobré mít po ruce je CITRON. Citron má čistící účinky. Osvěžuje prostředí i naší mysl. Dodává nám pocit uvolnění a radosti. Má chladnou energii – celkově ochlazuje tělo. Pozor ale, nepoužívejte citron, pokud se chystáte pobývat na sluníčku. Je fototoxický a mohl by vám způsobit na sluníčku pigmentaci na kůži. Při cestách do zahraničí jej můžete použít pro preventivní desinfekci vody – do lahve přidejte 1-2 kapky oleje. Před požitím vždy pořádně promíchejte. Citron můžete použít i ve formě obkladů (cca 10 kapek na 5 l vody) při horečkách. Obklady aplikujeme na lýtka a zápěstí. Pokud nemáme citronovou silici, můžeme pro tyto případy použít i šťávu z plodu citronu.

Eukalyptus

Poslední olej, který by se Vám na cestách mohl hodit je EUKALYPTUS. Eukalyptus můžete použít při všech dýchacích problémech, kašlích alergického původu, infekcích dýchacích cest. Je výborný i jako ochrana před hmyzem.

Užijte si krásné léto a doufám, že za celé léto využijete jen hromadu levandulky, aby pomohla regeneraci vaší, sluncem do zlatova opálené, kůže.

Chcete-li se autorky na něco zeptat, najdete ji v naší poradně.

Autor: Stanislava Pujmanová, www.lucnikonik.cz
Foto: iStock
12. 7. 2012
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook