zapomenuté heslo

Antikoncepce a partnerský život: jak to vidí psychologie

Antikoncepce a partnerský život: jak to vidí psychologie
Úvahy o ochraně vůči nechtěnému těhotenství nabízejí řadu podotázek. Třeba včetně takové, zda by se na rozhodování o ochraně měli podílet oba partneři. Pojďme se společně s psycholožkou zamyslet nad některými aspekty této problematiky.

PhDr. Marta Boučková připomíná, že antikoncepční pilulka nabídla zejména ženám větší svobodu v rozhodování, aby si naplánovaly, kdy (ne)chtějí otěhotnět. Současně však dodává, že i tato svoboda může mít určité limity.

Podporuje chuť k sexu?

Dnes se zkoumá kdeco, tak proč ne i odpověď na otázku, jestli antikoncepce podporuje chuť k sexu a zda má nějaký vliv i na výběr partnera. Přesně toto se stalo tématem několika výzkumů z posledních let. „Antikoncepce může ovlivňovat ženské pachové preference a vzhledem k tomu, že si partnery vybíráme zejména podle nosu a ne podle srdce, může se stát, že v době, kdy je antikoncepce vysazena, mužský protějšek již není pro ženský nos tím pravým. Z psychologického hlediska by se tato skutečnost dala okomentovat i tak, že nejdříve si partnera najděte a až se blíže poznáte, začněte uvažovat o společném loži, tedy nechte případně do hry vstoupit antikoncepci. Děláte-li to v jiném pořadí, riskujete,“ připomíná odbornice.

Nečekané může trápit

Každý to máme jinak. Někoho neplánované těhotenství zaskočí v dobrém slova smyslu, jiného naopak. „V případě nechtěného těhotenství má vyhodnocení nečekané situace, zejména pak jeho reálné důsledky, velmi významný vliv na budoucí život všech, kterých se tato situace dotýká. Těhotenství je přímou součástí života a konfrontuje nás s budoucností. Jeho kouzlo i prokletí spočívá právě v tom, že nás nutí přemýšlet nejen o sobě, ale i o těch, kteří se teprve chystají na náš svět přijít. Proto může být vědomá úvaha nad tím, zda pomyslné dveře na tento svět někomu otevřít nebo ne, i těžká, často spojená s pochybnostmi a bolestí, když se na tento úkol lidé necítí být dostatečně připraveni,“ uvádí psycholožka.

Partner na vedlejší koleji?

Od těch dob, kdy ženy začaly užívat antikoncepci (a nejde jen o hormonální tablety, náplasti, injekce, vaginální kroužky a podobně, ale i o nitroděložní tělíska, ať už s obsahem kovu nebo s hormonálním systémem), se otázka odpovědnosti za potenciální otěhotnění jakoby přesunula na bedra něžnější poloviny lidstva. Což není ideální - na rozhodování o budoucích potomcích by se měli podílet oba partneři, byť nakonec faktická ochrana proti nechtěnému těhotenství zůstává na ženách. Zde uvažujeme situaci skutečného partnerského soužití.

Co říkají statistiky

V rámci ČR se potvrzuje, že ženy rodí ženy později a ve věku do 35 let věku řeší hlavně studium a práci. Pak je zřejmé, že hledají vhodnou dlouhodobou antikoncepci. Ale jak už jsme už naznačili, nejlepší by bylo, kdyby odpověď na tuto otázku řešili partneři společně. Z pohledu světových čísel ještě platí, že téměř polovina těhotenství nebyla plánovaná a z toho opět polovina končí rozhodnutím přivést děťátko na svět, a druhá potratem.
V každém případě je zřejmé, že antikoncepce už dnes není ničím výjimečným. A nejen to. „Antikoncepce nabízí více volnosti a bezstarostnosti v sexu – nicméně je třeba zdůraznit, že nechrání před pohlavně přenosnými chorobami a ani neposkytuje stoprocentní záruku, že žena neotěhotní. Z psychologického hlediska považuji za bezpečný sex nejen ten, kde se chrání fyzické zdraví, ale i takový, při kterém si člověk umí představit i trvalejší vztah s tím, s kým sex provozuje,“ uvádí psycholožka.

Připravila: Marcela
Foto: Bayer
24. 3. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook