Bylinky mají své kouzlo i sílu a tu znaly již naše babičky a hojně jich využívá také východní medicína. Posilují imunitu a řeší různé zdravotní komplikace a pomáhají také s hubnutím.
Je-li pro nás Středoevropany z bylinek něco dostupné, jsou to čaje. Ano, možná teď někdo protestuje, že pravý čaj se připravuje jenom z listů čajovníku, ale už dávno se tento pojem ustálil právě i pro bylinkové nálevy. Mají-li být ovšem skutečně účinné, je třeba dbát na několik pravidel. Chcete-li vsadit na kvalitu, upřednostněte sypaný čaj před sáčkovým. Bylinkové směsi se každopádně vyplatí nakupovat v lékárnách nebo specializovaných obchodech, kde vám přímo i doporučí, které bylinky by se pro vás mohly hodit, jak je budete připravovat i kdy je nejlepší je pít.
Je třeba si také uvědomit, že bylinky jsou léčivé a mohou mít proto i vedlejší účinky. Je dobré dodržovat návod na přípravu (neměnit recept, délku louhování, dobu pití čaje apod.). Jestli trpíte nějakou nemocí, alergií nebo jste třeba těhotná, je lepší předem se o pití té, které bylinky poradit s lékařem. Také se připravte na to, že ne každá bylina chutná báječně, většina má nahořklou chuť. Namísto cukru však volte spíše za lžičku medu, k tomu přidejte třeba citronovou šťávu anebo si do čaje přidejte sladké sušené ovoce, pak vám bylinky začnou i chutnat.
Máta
Římané ji míchali s medem, aby jim osvěžovala dech a „maskovala“ pozůstatky alkoholových dýchánků. Dnes se nadále přidává do přípravků pro ústní hygienu či žvýkaček, ale umí toho daleko více. Podle webu webmd.com pitím mátového čaje můžete zvýšit tělesnou kondici, podpořit chuť do jídla a posilnit nervovou soustavu. Je účinným lékem proti kašli a plicním neduhům, používá se při léčbě nadýmání. Dokáže ulevit od žaludečních potíží a horečky, uvolnit svalstvo, pomoct při bolestech hlavy a migréně.
Tip: Máta v kombinaci se zeleným čajem vás bezkonkurenčně osvěží a dobije energií na dlouhé hodiny.
Echinacea
Léčivé účinky kořene a květů echinacey s oblibou využívali již severoameričtí indiáni. Podle webu www.businessinsider.com má schopnost posílit imunitu, snížit náchylnost k nemocem z nachlazení, dýchacích cest, chřipkám, virózám a různým infekcím. Doporučuje se dokonce jako podpůrný prostředek na odbourávání návykových látek (alkohol, nikotin i marihuana).
Tip: Po echinaceovém čaji je vhodné sáhnut zejména v období, kdy vzroste riziko infekcí dýchacích cest, tedy téměř po celý rok, snad s výjimkou léta.
Šalvěj
Je známá hlavně jako přísada do zubních past a univerzální bělidlo zubů, ale je i silným léčivem. Podle webu šalvějový čaj působí při kašli, poruchách trávení, chorobném pocení, při angíně, zánětech ústní dutiny, dýchacích cest, trávicího traktu a vně dokáže bojovat také proti akné.
Tip: Když vás nahořklá chuť šalvějového čaje příliš neosloví, zkuste ji v čerstvé podobě využít jako koření při přípravě masových pokrmů.
Čaj z květů lípy
Podle webu www.webmd.com příznivě působí při zánětech dýchacích cest a horečce. Užívá se jako podpora při pocení a močopudný prostředek při nachlazení a infekčních onemocněních. Ulehčuje vykašlávání, podporuje trávení a má protikřečové účinky. Nakonec také příznivě ovlivňuje srdeční činnost.
Tip: Nasbírané květy lípy spotřebujte v průběhu roku, jinak ztrácejí na kvalitě.
Připravila: Věra Hájková