Wellness

Skladujete potraviny ve vaší lednici správně?

Sbírání lístečků

64 % lidí skladuje jídlo v lednici nevhodným způsobem.

Vyplývá to z průzkumu recenzního portálu CoVybrat.cz, který vám mimo jiné poradí jak vybrat nejlepší lednici. Průzkum se zaměřil na porovnání toho, jak lidé dávají jídlo do lednice. Nejčastěji dáváme jídlo do poliček, do kterých nepatří. Druhým nejčastějším prohřeškem je chlazení potravin, které jsou ještě teplé.


Poradíme vám, jak nedělat chyby a jak udržet jídlo v lednici podstatně déle čerstvé a hlavně nezkažené. Jídlo vydrží déle, když dodržíte pár základních pokynů. Jako příklad použijeme běžnou cca dvoumetrovou lednici s mrazákem dole a chladničkou s 3-4 policemi.


Potraviny dávejte do správných poliček

V chladničce je díky otevírání a zavírání dveří trochu vyšší teplota nahoře a nižší dole. Podle toho by měly být umístěny i suroviny.

Vrchní poličky ve dveřích jsou na vajíčka, máslo, sýry. Ty spodní na nápoje – mléko, minerálky, limonády, džusy, atd.

Do nejvyšší a nejteplejší poličky patří jídlo, které není třeba vařit – plechovky, některé konzervy, vína, koláče (kiše, cheesecaky, atp.)


V prostřední poličce, kde je stále relativně „teplo“, mohou být mléčné výrobky, hotová jídla, uvařené jídlo, nápoje, atd.


Ve spodní poličce je už chladněji (ale stále nad nulou), proto je vhodné zde uchovávat syrové maso, ryby, lahůdkové saláty, chlebíčky, zákusky, uzeniny a podobné věci, které potřebuji nízkou teplotu. Některé lednice mají tzv. nulovou zónu – zásuvku, ve které se drží teplota kolem nuly. Maso v ní vydrží čerstvé výrazně déle. Ale nikdy déle, než datum spotřeby na obalu.

 

Úplně dole v lednici bývá zásuvka na zeleninu a ovoce. Ta slouží speciálně pro čerstvé ovoce a zeleninu. Nejčastěji lidé dávají do lednice i ovoce a zeleninu, která v lednici trpí. Doporučujeme do lednice nedávat: banány, melouny, ananas, citrusy, broskve, hrušky, meruňky, kiwi, jahody, maliny, ostružiny, borůvky, mango, švestky, jablka, brambory, cibuli, avokádo, česnek, rajčata, okurky, mrkev, papričky, koření. Nízká teplota pod 10 stupňů jim škodí a způsobují enzymatické změny, které se pak projevují horší chutí, vzhledem, nebo rychlejším zkažením.


Do ledničky nepatří ani kečupy, hořčice, nakládaná zelenina ve skle, nebo konzervě, marmelády, džemy, med, oleje, nutela, čokoláda, cereálie, mouka, atp. Je to stejné.


Co po velkém nákupu?

Po větším nákupu je velmi důležité jídlo co nejrychleji zamrazit a zchladit. Jestli má vaše lednice funkci „intenzivní mražení“ a „intenzivní chlazení“, tak je zapněte už před nákupem. Lednice zapracuje na tom, aby chladící i mrazící část byly připraveny na to, že dovnitř přibude více potravin s pokojovou teplotou.


Když dáváte jídlo do lednice, snažte se to udělat co nejrychleji, ať se při otevřených dveřích zbytečně neotepluje vzduch v lednici.


V mrazáku je obvykle lepší dát nové jídlo do horní zásuvky, kde se obvykle zamrazí rychleji. Velmi důležité je i to, aby se přidávané jídlo nedotýkalo už zmrazeného. Teplejší potraviny by rozmrazily část už zmražené ho jídla a to by se mohlo začít kazit.


Držte se našich rad a jídlo v lednici vám vydrží déle čerstvé. Ale pamatujte, nikdy nepřekračujte datum „spotřebujte do “ – to je totiž pevné datum, po kterém je jídlo s velkou pravděpodobností již blízké svému konci. „Minimální trvanlivost do“ může být překročena. My to ale nedoporučujeme. Raději průběžně kontrolujte data spotřeby a potraviny průběžně spotřebovávejte před jejich vypršením.
 

KP
Foto: freeimages.com
15. 9. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků