Wellness

Raw food – syrová strava je zdravá

Sbírání lístečků

Chtěli byste vědět, jaké to je, když se budete živit syrovou stravou? Teplé dny změně jídelníčku doslova nahrávají, tak proč to, třeba i dočasně, nezkusit?

Pro mnohé z nás je jídlo požitkem; rádi se u něj setkáváme s rodinou či s přáteli, rádi vychutnáváme dobroty na talíři. Možná tomu nebudete věřit, ale jde to i „zasyrova, tedy bez tepelné úpravy surovin, či s minimální tepelnou úpravou.

Inovace na talíři

Hlavními zdroji raw foodu jsou zelenina, ovoce, bylinky, oříšky a semínka. Zdá se vám to málo? Jde o zvyk. My jsme se inspirovali knižní novinkou Zdravě a syrově, kde její autorka Radmila Zrůstková mimo jiné nabízí i recept, který sází na ředkve vodnice. Pro mnohé z nás jde o zapomenutou zeleninu, která však obsahuje vitamín C, vápník, vlákninu a samozřejmě vodu. Udává se, že vodnice čistí krev, působí močopudně a napomáhá odvádění zplodin z organismu, a tip pro dietářky – má málo kalorií.

Plněné vodnice

Připravte si 3 až 4 vodnice, které oloupejte, rozkrojte a vydlabejte. Do nich přijde směs složená z poloviny menší cukety, 2 rajčat, poloviny šálku sušených rajčat, 2 mladých cibulek, 1 červené papriky, dužiny z poloviny avokáda, kouskuk zázvoru – vše očištěné rozmixujte nahrubo, dochuťte citronovou šťávou, solí, 1 polévkovou lžíci tamari. Na závěr plněné vodnice ozdobte řeřichou.

Proč vůbec jíst syrovou stravu

Pravdou je, že většina z nás běžně konzumuje tepelně upravené pokrmy, hojně ochucené mnoha složkami navíc, včetně konzervantů a barviv. Přitom se podle odborníků narušuje a vyčerpává imunitní systém a organismus pak může být náchylnější k nemocem. Dále hodně pokrmů je těžko stravitelných, čili se více zatěžuje trávicí systém. A každý jistě ví, že díky tepelné úpravě dochází ke ztrátě zdraví prospěšných látek, jež by jinak zůstaly zachované v syrové podobě.

V jednoduchosti je krása

Víte, že ovoce se považuje za životabudič našeho mozku? V rámci raw foodu se doporučuje jíst ho samostatně. Zelenina zase spolehlivě regeneruje organismus, posiluje kosti a svaly. O bylinkách se snad ani netřeba zmiňovat, a oříšky a semínka se radí konzumovat je až po předchozím namočení. Vždy však platí – čí méně druhů potravin spojíte, tím snáz je bude tělo trávit a dokonaleji z nich využije potřebné živiny.

Enzymatická vsuvka

Jedním z argumentů příznivců raw foodu je poukazování na enzymy, které posilují imunitu a současně působí protizánětlivě. Avšak tepelná úprava nad 40 stupňů (jiné zdroje uvádějí 42, další až 45 stupňů) je ničí.

Jděte na to „od lesa“

Změnit zajeté zvyklosti dá vždycky velkou práci. Nikdo to však po vás nežádá dogmaticky, ostatně i mnozí propagátoři syrové stravy uvádějí, že si nedokážou občas odříci teplou polévku nebo sváteční svíčkovou, jiní zase raw food upřednostňují hlavně v létě a v zimě přecházejí například na makrobiotiku.
Pokud si z raw foodu vezmete jen to, že zvýšíte podíl zeleniny a ovoce ve stravě, uděláte pro sebe ohromný kus práce. Čím déle vám to vydrží, tím spíš se budete cítit lépe. A zdravěji.

Připravila: Marcela s využitím zdroje zdravě a syrově, www.eminent.cz
Foto: iStock
19. 6. 2014
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků