Wellness

Připravte se na cestování

Sbírání lístečků

Zákon schválnosti funguje dokonale a nemoc či zdravotní komplikace vás mohou přepadnout právě ve chvíli, kdy se vám to hodí nejmíň. Třeba na dovolené. Co vás vlastně nejčastěji na cestách může potkat a jak se můžete chránit?

Bolest hlavy


Nepříjemné bolesti hlavy či krční páteře nás někdy dokážou pěkně potrápit. Co je příčinou? Může to být nadměrné psychické napětí nebo únava, která je s cestováním spojena. I když se na dovolenou těšíte, cesta sama o sobě může být pro vaše tělo vyčerpávající. Hlava vás může začít bolet také kvůli jednostrannému zatížení svalů v oblasti šíje či páteře. Když cestujete někam daleko, snažte se pravidelně protáhnout tělo, projít se a narovnat záda. Po celou dobu dovolené nezapomínejte pít! V horkých letních dnech byste měli vypít alespoň 3 litry tekutin. Pokud se bolest hlavy přihlásí, dejte si nejprve na čelo a spánky studený obklad. Také se snažte uvolnit ztuhlé šíjové svaly. Zkuste jednoduché cviky: vytahujte a povolujte ramena, kružte jimi a střídavě křižte nad hlavou paže. Vypijte sklenici vody, dost možná vám chybí tekutiny. Jestliže je bolest silná a nepřestává, sáhněte po analgetikách.

Zažívací problémy


Mezi nejčastější zdravotní komplikace, které vás mohou na cestách potkat, patří průjmová onemocnění. Hrozí zejména v zahraničí, v zemích s nižší hygienickou úrovní. Příčinou akutního průjmu bývají nejrůznější infekce vyvolané například bakteriemi salmonely. Abyste se těmto potížím vyhnuli, dodržujte tyto zásady: pijte pouze balenou vodu, nejezte na ulici u stánků s rychlým občerstvením a požívejte pouze tepelně upravená jídla. Konzumujte pouze ovoce a zeleninu, která se dá oloupat. Vyvarujte se také konzumaci zmrzliny, syrových plodů moře či masa. Pokud vás průjem potká, snažte se dodat tělu náhlou ztrátu tekutin a minerálů. Pijte sladké čaje, minerálky, iontové nápoje, ale vhodné jsou i slané polévky. Nejezte tučná jídla. Pro léčbu průjmu můžete využít léky, které na sebe váží toxické látky a plyny ve střevě.

Žloutenka


Nakazit se na dovolenou žloutenkou je snadné. Nejběžnější formou je hepatitida typu A. K přenosu nákazy žloutenkou typu A může dojít v důsledku konzumace nedostatečně uvařeného jídla, syrových mořských plodů či pití kontaminované vody. Příznaky připomínají z počátku chřipku. Člověk trpí zvýšenou teplotou, bolestí hlavy, svalů a kloubů, ale i nevolností, zvracením a průjmy. K lékaři přivede pacienty až další průběh onemocnění, pro který je typické žluté zabarvení kůže a bělma oka. U onemocnění tímto typem žloutenky je nutná hospitalizace, opakované odběry krve a dlouhodobá rekonvalescence s omezením sportovních a někdy i profesních aktivit. Účinnou ochranou je očkování. Vakcínu je však nutné aplikovat s několikaměsíčním předstihem.

Povrchová zranění


Nejrůznější odřeniny, oděrky a puchýře nás sice neohrožují na životě, ale dovolenou dokážou pěkně znepříjemnit. Přitom přivodit si takovou patálii není žádný problém. Kolikrát stačí vyrazit na delší výlet v neprošlápnutých botách. A spadnout z kola nebo na kolečkových bruslích také nebývá nic ojedinělého. Pro tyto případy si s sebou na cesty preventivně sbalte nejen náplasti, ale také dezinfekční prostředek, kterým vyčistíte případná poranění.

Močové cesty


Bolestivý zánět močových cest bývá následkem prostydnutí „od nohou“. A to se vám může přihodit i v parném létě. Kolikrát stačí, když na sobě necháte uschnout mokré plavky. Další příčinou může být také nízký příjem tekutin. Prvním signálem onemocnění bývá pálení a řezání při močení, bolesti v podbřišku nebo v bedrech. Důležitá je prevence. Snažte se dodržovat pitný režim, při intimní hygieně používejte přípravky s neutrálním pH a udržujte podbřišek v teple. Raději si pořiďte alespoň dvoje plavky a vždy, když vylezete z vody, se převlékněte do suchých. Tyto zásady dodržujte hlavně v případě, že jste se už s infekcí močových cest setkali. Pokud se u vás projeví první příznaky, sáhněte po některém z doplňků stravy s extraktem z brusinek. Brusinky je dobré dát si i ve formě kompotu nebo džusu. Obsahují totiž vysoké procento látky zvané tanin, která působí antibakteriálně. Zvyšte příjem tekutin a vyhněte se ostrým jídlům a kofeinovým nápojům.

Bolavé svaly


Rozhodli jste se strávit dovolenou aktivně? Jestliže není vaše tělo zvyklé na větší fyzickou zátěž, mohly by vás překvapit problémy s namoženými svaly. Ty se ostatně mohou přihlásit třeba i v případě, kdy to přeženete s prací na zahrádce. Jako prevence namožených a ztuhlých svalů dobře působí strečink, tedy důkladné protažení svalstva po fyzickém výkonu. Pokud se bolest druhý den přesto dostaví, dopřejte svalům klid a teplo. Odpusťte si tedy další zátěž. Na bolavé tělo pomáhá také nahřátí v horké vaně, do níž můžete přidat pár kapek zázvorového či skořicového oleje. Účinnou pomocí jsou nejrůznější uvolňující gely s obsahem kostivalu či kaštanu. Seženete je v lékárně nebo drogerii.

Text: Zuzana
Foto: iStock
7. 7. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků