Trápí Vás bolesti zad? Potřebujete zpevnit držení těla? Vyzkoušejte pilates.

Slovo pilates většina těch, kteří mají blízko ke sportu a cvičení, určitě dobře zná. Těm, kteří jsou se sportem na štíru, vysvětluje encyklopedie Wikipedia: „Pilates je cvičební systém, který posiluje tělo a zlepšuje jeho držení. Důraz je přitom kladen na správné dýchání, koncentraci, kontrolu pohybů a plynulost cviků. Cviky se zaměřují na posílení tzv. silného centra (oblast beder, břicha od pupku dolů a hýždí), ze kterého všechny pohyby vycházejí. Existují různé varianty: relaxační, s míčem, s obručí atd.“

Tolik encyklopedie. Moje dlouholetá osobní zkušenost sportovně založeného člověka říká, že ačkoliv jsem vyzkoušela za svůj již poměrně dlouhý život mnoho sportů a cvičebních stylů, o pilatesu si myslím jen to nejlepší a jsem přesvědčena, že mne bude životem provázet nadále jako stálý partner.

Pan Josef Hubertus Pilates vymyslel svoje cvičení asi ve 20. letech minulého století. Z Evropy ho „převezl“ do Ameriky, kde se rychle rozšířil. U nás se v posledních 10 letech ujal také a není divu. Dá se cvičit téměř všude, doma i v tělocvičně, individuálně či ve skupinách a lze ho přizpůsobit každému věku i úrovni cvičence. Kompenzuje některá fyzická oslabení, atrofii svalů, zlepšuje rovnováhu a stavy osteoporózy související s věkem.

Cvičební lekce pilates je soubor cviků sestavených podle určitých pravidel, který se cvičí plynule, bez přestávky. Cviky mohou být různě obtížné. Od nejjednodušších, určených začátečníkům, po velmi složité a obtížné, které zacvičí jen profesionální sportovci či tanečníci. Důležité je postupně se učit cviky nové a nové, abychom posilovali a protahovali ty svalové partie, které právě u nás vytvářejí svalovou dysbalanci. Pokud cvik zvládneme, znamená to, že jsme nedostatek ve své kosterní soustavě odstranili a můžeme do sestavy zařadit cvik obtížnější.

Pan Pilates obdivoval východní tradice, které dbají o tělesnou kondic,i s důrazem na strečink a soustřeďují se na klid a svobodnou mysl. Navíc zvládl západní přístup k řeckému a německému fitness, který zdůraznuje silné a pevné svaly. Kombinací těchto dvou směrů vytvořil svůj vlastní originální program rozvoje těla a mysli.

Řada lidí již pochopila, jak cvičení pilates pomáhá např. při chronických bolestech zad, ať už jsou způsobeny věkem, dýchacími problémy, předchozím zraněním nebo ochablým svalstvem, které naruší správné držení těla. Pilates zlepšuje cirkulaci a navozuje pocit duševní svěžesti. Vlastně trénuje i paměť, neboť je třeba si zapamatovat pořadí cviků.

Dýchání, které patří k základním lidským funkcím, je také základním aspektem Pilatesovy metody. Postupně se učíme nejen cviky, ale také správně dýchat, a tak dodat tělu více kyslíku než dříve. Pan Pilates sám měl od malička těžké astma. Díky cvičení zlepšil držení těla, zvětšil prostor pro plíce, zkvalitnil dýchání a naučil se dýchat při záchvatu.

V Pilatesově cvičení se neustál střídají protahovací cviky s posilovacími, nedochází tak k hromadění kyseliny mléčné ve svalech a svaly nebolí. Pokud přece jen ano, jde o svalovou dysbalanci a špatné držení těla či nesprávně provedený pohyb. Při pravidelném cvičení pilates se naše tělo postupně dysbalancí a bolesti zbaví. Budeme se cítit lépe!

Autor: Vanda Štichová

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Pilates
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků