Wellness

Orgánové hodiny nabádají: poslouchejte svoje tělo

Sbírání lístečků

Už před mnoha staletími Číňané vypozorovali, že některé aktivity prospívají lidskému organismu více v určitou dobu, ale platí i opak. A tak vznikl model orgánových hodin, který však můžete využít i v 21. století.

Proč byste to vlastně měli zkusit? Abyste se cítili lépe. Třeba pak sami zjistíte, že změna životního stylu ve prospěch vašeho zdraví může být příjemná, a ani vás nebude stát tolik úsilí, času ani peněz. Nabízíme vám několik doporučení, která udělají dobře jednotlivým orgánům, i kterých činností se v danou dobu raději vyvarovat.

5. až 7. hodina: V tyto hodiny nejvíce pracuje tlusté střevo – podobně jako i u jiných orgánů platí, že využije vše dobré, co pro něj uděláte. Podpořte trávení jednoduchými cviky, dejte si sklenici vody například s jablečným octem. Ideální by rovněž bylo, kdybyste právě teď šli lidově řečeno „na velkou“ (čistá střeva zlepšují imunitu).

7. až 9. hodina: Nyní přebírá „vládu“ žaludek. Dopřejte si snídani, ale nejezte ve spěchu a pokud možno se vyvarujte všeho studené (například vločky nezalévejte studeným mlékem, raději je společně krátce povařte). Což platí nejen pro potraviny a tekutiny, ale také pro ranní sprchu.

9. až 11. hodina: Nejvíce pracují slinivka břišní a slezina. Uvádí se, že nyní lze bez obav vzniku dalších potenciálních špíčků konzumovat ovoce nebo jiné sladkosti. V práci se pusťte do všech úkolů, půjdou vám lépe od ruky. Přišel čas „protočit“ mozkové závity!

11. až 13. hodina: Nastává doba vhodná pro srdce. Znovu si připomeňte, že tím, jak se ke svému tělu chováte, mu buď prospíváte, nebo naopak. Zvolte raději první možnost a nezatěžujte se hádkami a stresy, ovšem ani jídlem. Máte-li možnost, věnujte se činnostem, které vás těší.

13. až 15. hodina: Tato dvouhodinovka patří tenkému střevu. Pochutnejte si na třeba i vydatnějším menu, omezte fyzickou činnost. A pokud chcete pauzu na oběd využít jinak, vhodné by bylo odpočívat, dopřát si třeba pleťovou masku, pedikúru a podobně.

15. až 17. hodina: Pijte vodu, a pokud si dáváte kávičku po obědě, vypijte vody o to více – močový měchýř, který je nyní nejvíce aktivní, vám obrazně řečeno poděkuje. Organismus se připravuje na fyzickou zátěž, ovšem ještě zvládnete hodně psychické práce (učení vám půjde lépe).

17. až 19. hodina: Ke slovu se dostávají ledviny, což je pro mnohé špatná zpráva – teď byste opravdu neměli po práci hned vyrážet na mejdan a popíjet alkohol, ale ani konzumovat potraviny, které ledvinám škodí.

19. až 21. hodina: Pozdně večerní čas Číňané přiřadili takzvanému obalu srdce. Naplánujte si program, který vás potěší na duši a nezatíží fyzicky. Chcete-li s partnerem řešit rodinné problémy, nechte to raději na ráno.

21. až 23. hodina: Štafetu přebírá takzvaný trojitý ohřívač, což není jeden konkrétní orgán, ale symbolicky nazvaná část našeho těla, zhruba v oblasti plic a břicha. Pokud věříte na energii, podpořte tu svou a relaxujte. Uvádí se, že i nyní přijaté přírodní prostředky mají větší účinnost.

23. až 1. hodina: Teoreticky už byste měli být v posteli, organismus má odpočívat. Jen žlučník pracuje na sto procent.

1. až 3. hodina: Vy patrně spíte a netušíte, že vaše játra „mají směnu“. Proto by ani ti, co zůstali vzhůru, je neměli zatěžovat příjmem alkoholu. Tělo se v hojné míře snaží zbavit škodlivých látek.

3. až 5. hodina: Velmi časné hodiny jsou vyhrazené plicím. Když se v tuto dobu budíte, hůř se vám dýchá, kašlete, je to důkaz očisty plic. Rovněž se traduje, že mezi třetí a pátou ranní se zvyšují naše emoce – určitě si tuto dobu nevybírejte na řešení psychických problémů. Na to máte totiž vhodný čas ráno!

Připravila: Markéta
Foto: iStock
9. 5. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků