Wellness

Co potřebuje dětský mozek?

Sbírání lístečků

Zkraje nového roku si my, dospělí, dáváme mnohá předsevzetí, plánujeme změny v práci i v soukromí a přitom tak trochu zapomínáme, že pro děti v prvním měsíci v roce nastává velice náročné období.

Nejde jen o to, že malí i velcí školáci mají za sebou poměrně dlouhé vánoční prázdniny a musí si znovu přivyknout na studijní režim. Leden je přece měsíc testování a finišování před uzavřením první poloviny školního roku.

Trénink a výživa

Pozornost, paměť, porozumění, ale i schopnost správně a rychle zpracovat informace – neboli kognitivní funkce – ovlivňují to, do jaké míry budou vaše děti úspěšné. Co je dobré vědět? Zmiňované funkce se dají trénovat, což si žádá jen velkou trpělivost ze strany rodičů a dětí, a navíc je lze podpořit vhodnou výživou s dostatkem LCP mastných kyselin.

Mozek rád tučné

Jsou to paradoxy – když řešíme nadváhu, ať už svou či potomků, moc dobře víme, že tuk ukládající se na problematických partiích škodí. Ovšem v případě mozku je to vlastně opačně. Abyste podpořili myšlení, paměť a porozumění, je třeba mít na mysli, že sušina mozku se tvoří více než z poloviny právě tukem, a proto (nejen) děti potřebují dostatek LCP mastných kyselin, například omega 3. Což je dost pádný důvod k tomu, abyste u dětí pečlivě sledovali složení stravy co do optimální pestrosti i z tohoto úhlu pohledu. A snažili se zařazovat do dětského jídelníčku potraviny bohaté na zmiňované LCP mastné kyseliny. Které jsou? Například jde o rostlinné oleje, tučné ryby, oříšky, semínka, avokádo…

„Pohyb“ pro mozkové buňky

Určitě víte, že mozek lze dobře rozvíjet cvičením, a nyní nemáme ne mysli fyzický pohyb. Ostatně trénovat ho je třeba už od narození, kdy maminky dbají na to, aby děťátko mělo dostatek vizuálních, sluchových i hmatových podnětů. MUDr. Josef Zemánek z Poradenského centra Výživa dětí uvádí, že vše, co dítě vidí, slyší nebo si osahá, přispívá k rozvoji jeho myšlení.


A jak je to u školáků? V jejich případě můžete rozvoj myšlení podporovat zejména čtením, rozhovory a vysvětlováním nových poznatků (dospělí si zkrátka musí na své děti udělat čas) a rovněž také zajímavým mimoškolním programem, ať už jde o zájmové kroužky, výlety, návštěvy kulturních či sportovních stánků a podobně. Nutno ovšem podotknout, že neplatí přímá úměra mezi počtem kroužků a podporou mozkové činnosti vašeho potomka, tady „čím více, tím lépe“ skutečně nefunguje. Podstatné je, zda bude ratolest třeba na fotbale, při výuce hry na housle nebo kroužku keramiky opravdu spokojená.

Připravila: Marcela
Foto: Quent
30. 1. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků