Wellness

5x o bolesti zad

Sbírání lístečků

Zajímá vás, co způsobuje bolesti zad, jaké choroby se za těmito bolestmi můžou skrývat nebo které fyzické aktivity jim doslova nahrávají? Zjistili jsme to!

Až sedmdesát procent profesí se odehrává vsedě. Není divu, že si pak mnozí z nás stěžují na bolesti bederní či krční páteře. Ale vymlouvat se jen na sedavé povolání nemá význam…

 

1. Proč vůbec záda bolí

Důvodů, které můžou vést k bolestem zad, najdeme mnoho; je to skutečně velice různorodé. Ale i přesto všechny spojuje jeden faktor – špatné držení těla. A čím déle k vadnému držení těla dochází, tím více se zdánlivě neškodné aktivity jako sezení, stání, ohýbání či dokonce i chůze můžou změnit v hlavní příčiny bolestí.

 

2. A co choroby?

Rozlišujeme bolesti akutní, které přetrvávají od několika hodin až po několik týdnů, a dále bolesti chronické, jež nás trápí v řádech měsíců či dokonce let. Chronické bolesti bývají důsledkem také mnoha zdravotních potíží. Například jde o skoliózu (deformaci páteře), osteoporózu (řídnutí kostí), revmatoidní artritidu (zánětlivé autoimunitní onemocnění) a podobně.


3. Ohrožené skupiny

Na bolesti zad si stěžují nejen lidé sedavých profesí. Mezi rizikové skupiny patří také některá povolání, u nichž je naopak třeba být stále či po většinu času pracovní doby na nohách (zdravotní sestry, řemeslníci). A kdo je ještě ohrožený? Třeba budoucí maminky, a to bez ohledu na věk, dále senioři a o svou páteř by měli dbát rovněž ti, kteří náruživě holdují sportu. Což zní jako paradox, ale tak to zkrátka je.


4. Na co také pozor

„Kromě nadměrného sezení existuje celá řada činností, jež můžou způsobit problémy se zády. Jsou jimi především ty, které zvyšují pravděpodobnost přepínání či špatné rotace v dolní části zad nebo zranění kloubů, svalů, šlach a plotének,“ uvádí fyzioterapeutka Martina Karasová. Kromě některých sportů jde o časté zvedání předmětů, práce na zahradě a dokonce třeba i řízení auta.


5. Prevence se vyplatí

Pokud za bolestmi zad stojí nezdravý životní styl, pak je většinou řešíme takto – vezmeme si tabletku a hotovo. Rozumnější by ale bylo pokusit se těmto bolestem předcházet. Stále je třeba myslet na správné držení těla. Pokud pracujete vsedě, pak i na zásady ideálního sezení. A pro všechny platí: dopřejte si kvalitní matraci, na posteli trávíte zpravidla tolik času, jako v práci.

V neposlední řadě je třeba dopřát si alespoň základní fyzickou aktivitu. Nemusíte se nutit do silových nebo jinak náročných sportů. Postačí, když budete častěji podnikat delší procházky, nejlépe s pomocí hůlek, začnete cvičit jógu či si půjdete zaplavat do bazénu. Zásadní je pravidelnost a rovněž správné provádění těchto aktivit. A kdyby už nic jiného, vhod přijdou také protahovací cviky, a ty opravdu může dělat každý, kdekoliv. Ovšem několikrát denně, vždy alespoň po dobu 15 minut.

Připravila: Marcela s využitím zdroje BODYFIX
Foto:iStock
30. 4. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků