Medicína

Společenské tabu: inkontinence

Sbírání lístečků

Ženy o tom nerady mluví, stydí se a obávají se zajít s tímto problémem k lékaři. O čem je řeč? O inkontinenci neboli samovolném úniku moči. Podle výzkumů jí trpí v průběhu života minimálně 50 % žen.

Únik moči souvisí mimo jiné s obdobím klimakteria, kdy v ženském těle klesá hladina estrogenů. Menší množství ženských hormonů uvolňuje svaly pánevního dna, a s přibývajícím věkem tak dochází k ochabování svěračů močového měchýře. K nekontrolovatelnému odchodu moči dochází zejména při činnostech, při nichž se zvýší nitrobřišní tlak. Slabé svaly kolem močového měchýře zvýšené napětí nevydrží a moč samovolně unikne.

K „nepříjemným nehodám“ může dojít například při smíchu, kašli, kýchnutí, sexu či zvedání těžších břemen. Tento typ inkontinence se nazývá stresový a v České republice postihuje přibližně 20 % žen ve věku kolem 45 let. Trápí převážně ty, které měly komplikovaný porod, jsou obézní nebo těžce fyzicky pracují. Svou podstatnou roli v kvalitě vazivové struktury hraje také dědičnost. U žen se může vyskytovat také inkontinence urgentní, za níž může „pouze“ hyperaktivní močový měchýř. Projevuje se častou, náhlou a vůlí neovladatelnou potřebou močení. Příčinou mohou být neléčené záněty močového měchýře, nedostatečná průchodnost močové trubice, diabetes či roztroušená skleróza.

Některé ženy se se svým problémem smíří, protože mají pocit, že to k jejich věku patří. Postupně začnou svůj život tomuto handicapu přizpůsobovat. Vzdávají se oblíbených aktivit, vyhýbají se přátelům, přestávají chodit za kulturou, sportovat a jezdit na výlety. „Velmi ráda jsem k sobě domů zvala kamarádky na ochutnávku svých kulinářských specialit, ale od té doby, co mám problém s únikem moči, se snažím jakémukoli setkání vyhnout. Nechci, aby na mě kamarádky udiveně zíraly, když se mi na sukni objeví mokrá skvrna. Cítila bych se velmi trapně,“ svěřuje se se svými pocity seniorka Jarka. Ženy se často izolují od okolního světa natolik, že u některých může dojít i k těžkým depresím. Inkontinenci lze však řešit několika způsoby – pravidelným posilováním svalů pánevního dna, léky, případně operací. Nejdůležitější je však zjistit, jakým druhem inkontinence žena trpí, protože způsob léčby se liší právě v závislosti na typu. Únik moči způsobený vyšším tlakem na močový měchýř lze postupně odstranit například pravidelným posilováním svalů pánevního dna.

Pro ženy, které teprve začínají svůj problém s lékařem řešit, nebo pro ty, které se k návštěvě specialisty – urogynekologa zatím jen odhodlávají, je vhodné používat hygienické absorpční pomůcky. Vybrat si lze například z rozsáhlé řady výrobků SENI Lady, jejichž absorpční jádro obsahuje speciální antibakteriální látku, která pohlcuje moč a zároveň zamezuje vzniku nepříjemného zápachu, což běžné menstruační vložky, které mnoho žen trpících inkontinencí ze studu kupuje a užívá, nedokážou. Neobsahují ani latex, proto jsou vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou. Moderní urologické vložky jsou prodyšné, mají široký lepicí pásek zajišťující snadné a pevné uchycení ke spodnímu prádlu a díky speciálním savým vrstvám zamezují množení bakterií a neutralizují pachy, takže výrazně snižují riziko, že by váš intimní problém okolí odhalilo.


Základní cvik pro posílení svalů pánevního dna

Lehněte si na záda, pokrčte dolní končetiny, chodidla necháte na podložce. Nadlehčete pánev a vtáhněte konečník, hráz a pochvu směrem nahoru do břicha. Výdrž by měla trvat několik sekund. Ze začátku opakujte cvik přibližně desetkrát. Postupně počet opakování zvyšujte. Důležité je nezatínat při posilování břicho nebo hýžďové svaly, protože pak je cvičení neúčinné.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
11. 1. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků