Medicína

Pravda a mýty o rakovině

Sbírání lístečků

Je druhou nejčastější příčinou úmrtí a nemocných přibývá. Lékařská věda však není bezmocná a nabízí nejrůznější způsoby léčby.Přesto jsou nádorová onemocnění opředena nejrůznějšími mýty, kterým se všeobecně věří. Uvádíme je na pravou míru.

Na vzniku se podílí především geny

Je prokázáno, že u některých typů nádorů, jako je například kolorektální karcinom či rakovina prsu, se určité dispozice dědí. Ale je třeba si uvědomit, že toto genetické zatížení je jen jedním z mnoha dalších rizikových faktorů. Odborníci uvádějí, že celkově je 90% všech nádorových onemocnění způsobeno vnějšími vlivy (především je to strava, stres, kouření, obezita a životní prostředí)! Pouze v 10% případech je důvodem dědičnost.

Některé vakcíny jsou nebezpečné.

Řeč je zejména o sérech proti rakovině děložního čípku. Odborníci však upozorňují, že všechny vakcíny jsou přísně testovány a sledovány. Jde o stejné typy preparátů, jako jsou například ty proti žloutence typu B. Ta je v České republice pro všechny děti povinná a její bezpečnost je velmi vysoká. Vakcíny se v řadě zemí plošně již nějaký čas očkují a žádné závažné účinky se dosud neobjevily.

Nádor prsu se týká pouze žen

Ačkoli je zhoubné nádorové bujení skutečně obvyklejší u žen, neznamená to, že jsou muži mimo nebezpečí. Přesnou příčinu odborníci bohužel neznají, ale předpokládá se, že na vině je kombinace vlivů okolí a genetiky. Určité riziko představuje i zvýšená hladina estrogenu, která může mít spojitost s cirhózou jater nebo obezitou. Onemocnění hrozí rovněž mužům, kteří byli vystaveni radiaci (například podstoupili radioterapii při léčbě jiných nádorových onemocnění v oblasti hrudníku a podobně).

Plochá znaménka nemusíme sledovat

Možná se vám zdají mateřská znaménka vystupující nad povrch kůže mnohem více nebezpečná, než obyčejné ploché „pihy“. Je pravda, že mohou být kosmeticky rušivější, ale ve většině případů se z nich zhoubný melanom nevyvine. Mnohdy jsou nebezpečnější zdánlivě nenápadné ploché skvrnky. Ty bývají z hlediska odlišného buněčného složení mnohem živější a kožní nádor se z nich proto může vyvinout častěji. Nezapomeňte si proto znaménka nechat kontrolovat dermatologem alespoň jednou za rok.

Je to smrtelná nemoc

Mezi lidmi je tento mýtus velmi silně zakořeněný. Není divu. Ještě před několika lety znamenala totiž tato diagnóza opravdu vážné ohrožení života. Rakovina není žádná banalita samozřejmě ani dnes, ale šance na vyléčení se neustále zvyšují. Medicína v této oblasti totiž kráčí kupředu doslova mílovými kroky. Díky metodám léčby a včasné diagnostice je stále více případů léčitelných.

Může být nakažlivá

To je opravdu nesmysl. Žádný druh rakoviny nemůžete „chytit“ od jiného člověka. Existují však dva nakažlivé viry – HPV virus způsobující karcinom děložního čípku a virus hepatitidy C, které mohou v určitých případech nádorové onemocnění vyvolat. Oba tyto viry jsou přenosné pohlavním stykem, virus hepatitidy C se pak ještě přenáší přímo nakaženou krví.

Ve stáří postupuje rakovina pomalu

Pokud onemocníte, je vcelku lhostejné, kolik křížků na zádech nesete. Nádorové bujení je buď rychlé, nebo pomalejší, ale věk v tom prakticky nehraje žádnou roli. Je ovšem pravda, že čím je člověk starší, tím více je touto chorobou ohrožen. Průměrný věk u žen, které onemocní, je 69 let, u mužů je to 67 let.

Stačí pozitivní myšlení

Psychická pohoda a optimizmus jsou samozřejmě velmi podstatné, a to při léčbě jakýchkoli zdravotních problémů. Sami o sobě však rakovinu neodstraní. Je lepší na ně vsadit spíše v rámci prevence. Někteří lidé odmítají klasické léčebné postupy, které nabízí moderní medicína a raději důvěřují léčitelům a bylinkám, což není ideální.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
13. 11. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků