zapomenuté heslo

Osteoporóza: nepodceňujte prevenci

Osteoporóza: nepodceňujte prevenci
Řídnutí kostí neboli osteoporóza postihuje v civilizovaných zemích zhruba 7 až 8 procent obyvatelstva. Co s tím? Zamyslete se nad touto chorobou ještě před tím, než propukne.

„Nezapomínejte na prevenci a zdravé stravování, jelikož předpoklady pro řídnutí kostí se utvářejí už před narozením,“ nabádá prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., ředitel Revmatologického ústavu v Praze.
 

Nejprve několik čísel

Osteoporóza představuje skryté nebezpečí – v ČR jí trpí skoro tři čtvrtě milionu lidí (a z nich více než půl milionu je žen). Vezmeme-li to podle věku, pak se zrádná choroba projevuje téměř u třetiny žen starších padesáti let. A ještě jeden údaj: ze všech postižených se léčí maximálně patnáct procent nemocných. „Stav diagnostiky a včasné léčby osteoporózy v Česku stále není ideální. Zavedení poradenství by mělo vést k optimalizaci příjmu vápníku a vitaminu D, a tím i k prevenci rozvoje osteoporózy,“ uvádí profesor Pavelka.
 

Proč kosti řídnou?

S přibývajícím věkem dochází u každého člověka k úbytku kostní hmoty a narušení její mikrostruktury, ale to neznamená, že byste na daný stav měli rezignovat větou: „My to máme v rodině, to se dědí.“ „Příčin osteoporózy je mnoho,“ říká revmatolog a vzápětí dodává, že hlavním a nejčastějším důvodem u žen je hormonální změna v období menopauzy v důsledku snížení tvorby estrogenu. Rozvoj tohoto onemocnění však podporují i samotné ženy, které mají málo pohybu, kouří a jejich strava před menopauzou nenabízí dostatek vápníku. 

Podle Tamary Starnovské, nutriční terapeutky ČAS, mezi rizika rovněž patří i alkoholismus, nadměrný příjem kávy a sycených nápojů, ale také sedavé zaměstnání. Další ohroženou skupinou představují osoby s nízkou tělesnou hmotností (BMI pod 19) nebo s anorexií. Ovšem svou roli sehrávají i některé léky; při dlouhodobém podávání „mají na svědomí“ právě úbytek kostní hmoty.
 

Začíná se ještě před narozením

Řekli byste, že základ pevné kosti vzniká už v prenatálním období? Pro to, jak bude vypadat v pozdějších letech, je dále zásadní příjem vápníku a pohyb, bavíme se o věku do 25 let. Prevence osteoporózy zkrátka začíná velmi brzy. Nezapomeňte, že maximum kostní hmoty máte mezi 23. až 30. rokem života; dále se její množství v důsledku nerovnováhy mezi tvorbou a odbouráváním snižuje. Proto je tak potřebné konzumovat dostatek vápníku ve stravě především v dětství a dospívání. Jako optimální zdroj vápníku se jeví mléčné výrobky, protože ho organismus snáz využije (nejvyšší obsah vápníku nabízejí tvrdé sýry – potřebné denní množství představuje zhruba 100 g).
 

Zjistěte si předem

Osteoporóza nebolí a přihlásit se může až zlomením kosti. Proč ale čekat až na tento okamžik? Pokud byste chtěli vědět, zda vám hrozí riziko osteoporózy, obraťte se například na akreditované osteocentrum Revmatologického ústavu v Praze, které se zaměřuje na léčbu sekundární osteoporózy při zánětlivých revmatických onemocněních.


Připravila: redakce
Foto:
30. 4. 2013hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

tygr
TYGR - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Papule
Bolesti zad a plastická...
Zdravíčko zajmalo by mě jestli tu někdo byl na plastické operaci prsou po které ji přestaly bolet záda... mám velká...
Vera65
Výhra
Vyhrála jsem v Březnu 2017 i když jsem to po několika měsících urgovala Bylo mi odepsáno že to redakce zařídí Dnes je...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook