Medicína

Nepodceňujte pneumokoky

Sbírání lístečků

Tyto bakterie mají na svědomí celou řadu závažných onemocnění. Přitom jsou všude kolem nás a nakazit se jimi není vůbec těžké. Ochranou proti nim je očkování.

Mikroskopické kulovité „potvůrky“ s názvem Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok nejsou výjimečnými společníky. Podle odborníků se vyskytují ve sliznici nosohltanu 10% dospělé populace a přibližně 60% dětí. Pokud máte silnou imunitu, o přítomnosti této bakterie nemusíte mít ani potuchy. Potíže nastanou ve chvíli, kdy dojde k oslabení organizmu. Této chvíle pneumokok využije a v těle začne dělat neplechu. Asi vás nepřekvapí, že nejvíce jsou ohroženi senioři a malé děti. Jejich imunita je totiž sama o sobě velmi křehká.

Lepší případy

Pokud váš organizmus pneumokokové bakterii podlehne, čeká vás v lepším případě „jen“ zánět středouší, vedlejších nosních dutin nebo lehčí zápal plic. Záněty ucha jsou velmi častým problémem zejména u malých dětí. Lékaři dokonce uvádějí, že tato nemoc potrápí tři čtvrtiny všech batolat minimálně jednou před jejich třetími narozeninami.

 

Závažné nebezpečí

Horší situace nastane, pokud se pneumokok dostane do krevního oběhu. To může být totiž příčinou těžkých onemocnění, jako je zápal plic, otrava krve či zánět mozkových blan. Oslabený organizmus se potýká s bolestmi, horečkou, zimnicí a dalšími závažnými potížemi. Takové stavy znamenají zejména pro seniory a malé děti vážné ohrožení života.

 

Riziko nákazy

Pneumokok se vám do těla dostane celkem snadno. Přenáší se totiž klasicky kapénkovou infekcí, což znamená, že se šíří kašlem, kýcháním, ale i mluvením. Příznaky onemocnění se objeví přibližně do tří dnů od nákazy. Nakazit se můžete nejen od nemocného člověka, ale i od bacilonosiče. A stejně jako u všech nemocí i zde platí, že větší riziko je v zimním období.

 

Dlouhá léčba

Pokud onemocníte, jsou vaší jedinou nadějí na vyléčení antibiotika. Záněty středouší, vedlejších nosních dutin a lehčí zápaly plic je možné léčit ambulantně a léky podávat v tabletách nebo sirupu. U těžších průběhů pneumonií, nebo pokud má pacient další přidružené choroby, je často nezbytný pobyt v nemocnici a aplikace antibiotik nitrožilně.

 

Prevence proti pneumokovi

Před bakteriemi pneumokoka neutečete. Nemusíte s nimi však hrát vabank o vlastní zdraví. Bojovat můžete dodržováním několika zásad.

  • Posilujte imunitu – Není to jen prázdná fráze. Dbejte na správnou životosprávu, jezte hodně vitaminů a minerálů a dodržujte pitný režim. Zařaďte do svého života pohyb a zamyslete se i nad tím, zda tělu dopřáváte i dostatek odpočinku. Vyplatí se organizmus také otužovat.
  • Nechte se očkovat– je to vlastně jediný nejúčinnější způsob ochrany před pneumokoky. „Včelička“ nebolí, jen vás bude stát pár stokorun, za které vaše zdraví přeci stojí. Pokud o očkování uvažujete, poraďte se s vaším praktickým lékařem či (pokud jde o vaše dítě), s pediatrem. Informace získáte také v nejbližším očkovacím centru nebo na stránkách www.ockovacicentrum.cz.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
17.9. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků