Medicína

Když se řekne šedý zákal

Sbírání lístečků

Většina z nás ví, že šedý zákal znamená vážný problém, který může vést až k úplné ztrátě zraku. Ale tomu se dnes dá vhodnou operací předejít.

Šedý zákal (katarakta) znamená sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Zkalená čočka pak brání průchodu paprsků světla na sítnici, a tak zhoršuje vidění. V počátečním stádiu nemusí mírný stupeň zákalu vidění nijak ovlivňovat. Zkalení čočky se však postupně zvětšuje a objevují se nepříjemné příznaky, jako jsou nebolestivé zamlžené vidění, citlivost na oslnění, zkreslení pozorovaného obrazu, zvyšující se krátkozrakost, která přináší nutnost časté změny dioptrické síly brýlí, ale můžete se potýkat i se změnou ve vnímání barev. Podobné problémy raději konzultujte se svým očním lékařem. Jednak zhoršené vidění obtěžuje a může ovlivňovat kvalitu vašeho života a pak rychlost změn oční čočky je různá – od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky či desetiletí, ale také měsíce.


Jaké jsou příčiny katarakty?

Většina šedých zákalů vzniká v souvislosti se stárnutím, nejčastěji se objevuje po 60. roce věku. Nikdo ale zatím přesně neví, proč šedý zákal ve stáří vzniká. Jisté však je, že k jeho vzniku přispívají některé rizikové faktory. V žádném případě na jeho vznik nemá vliv čtení při špatném světle, sledování televize ani práce s počítačem. K rizikovým faktorům patří především věk, cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často i těžké úrazy oka. Může se objevit také jako komplikace jiných očních a celkových onemocnění.

Odborné studie navíc ukazují, že šedý zákal je častější u lidí žijících v horách a u těch, kteří stráví v životě mnoho času na přímém prudkém slunci. Oční lékaři proto často doporučují jako ochranu kvalitní brýle s UV filtrem, které oko chrání před dlouhodobě škodlivým působením ultrafialových paprsků. Doplňkovou možností ochrany je podle vědců z University of Maryland School of Medicine kofein obsažený v kávě, který chrání oční čočku před vznikem šedého zákalu vyvolaného právě působením UV záření. Takže až se budete chystat lyžovat na ledovec nebo do Himalájí, přibalte s sebou také termosku s kávou…
A pokud se však již příznaky objeví, jediným řešením je chirurgický zákrok.


Způsob léčby

Neexistují žádné léky, kapky, cvičení ani speciální brýle, které by mohly vzniklý zákal odstranit. Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok. K operaci se většinou přistupuje až ve chvíli, kdy zhoršené vidění vadí v práci, ztěžuje provádění obvyklých či oblíbených činností a jakmile ohrožuje vaši samostatnost a nezávislost na pomoci druhých.
Během operace se zkalená čočka odstraňuje z oka ultrazvukovým nástrojem a nahrazuje se umělou nitrooční čočkou, která v oku zůstává po celý zbytek života. Na rozdíl od kontaktních čoček ji není nutné vyndávat ani čistit. Tento zákrok provádějí oční kliniky Neovize a Duovize formou ambulantního ošetření, přičemž pro řešení tohoto problému nabízí svým klientům to nejlepší, co má lékařská věda v současné době k dispozici. Při operaci na těchto klinikách můžete automaticky počítat s tím, že vám bude implantována vysoce kvalitní tzv. žlutá nitrooční čočka, jejíž výhodou je šetrnost, stabilita, použitý materiál (hydrofóbní akrylát), odolnost vůči poškození a zejména žlutý filtr. Ten omezuje průnik škodlivé části modrého spektra světla do oka a tím snižuje riziko poškození sítnice a následného zhoršování zraku. „Ochranu sítnice žlutou čočkou považujeme za absolutní nutnost,“ primářka kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová „Onemocnění sítnice jsou dnes nejčastější příčinou těžko řešitelných zrakových obtíží našich starších spoluobčanů. Nejdůležitější je v tomto směru preventivní ochrana oční sítnice.“

Jediným problém této nitrooční čočky je fakt, že většina očních pracovišť v ČR tyto čočky nabízí za několikatisícový doplatek, ale existují výjimky. „Oční čočku se žlutým filtrem u nás dostane každý pacient zdarma a bez doplatku“ říká primářka MUDr. Lucie Valešová. „Přišlo by nám nedůstojné vybírat peníze za něco, co dle našeho názoru patří ke světovému standardu ve vyspělých zemích,“ dodává Valešová. Naši klienti tak mají jistotu, že bez nutnosti doplatku jsou jejich oči dokonale chráněny před škodlivým zářením.“

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
16. 5. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků