Medicína

Osteoporóza: bojujte proti řídnutí kostí

Sbírání lístečků

Osteoporóza je jednou z nejzávažnějších chorob současné 50ti leté a starší generace a jen v České republice se týká zhruba 1 milionu lidí. Nejen že bolí, ale další nebezpečí spočívá v náchylnosti ke zlomeninám předloktí, obratlů či krčku stehenní kosti. I proto byla tato nemoc v roce 1994 zařazena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) mezi prvořadé problémy zdravotnictví.

V praxi to znamená, že osteoporotická zlomenina hrozí každé třetí ženě a každému šestému muži. Jinými slovy – padesátiletá žena je vystavena 40% riziku, že prodělá zlomeninu z důvodu řídnutí kostí a 17% riziku, že do konce života utrpí osteoporotickou zlomeninu krčku stehenní kosti.

O co jde?

Osteoporóza je metabolické onemocnění skeletu, charakterizované postupným úbytkem kostní tkáně a změnou kvality kostí. Křehká kost se tak stává náchylnější ke zlomeninám, kterým se říká „nízkozátěžové“. Mohou totiž vzniknout již při minimální zátěži, např. i při prudkém předklonu, švihu, otočení či při pádu z malé výšky.


Velkým problémem osteoporózy je fakt, že může zůstat dlouho nepoznána. Prvním pozorovatelným příznakem může být snižování výšky a zakulacování zad. Většinou však její počátek signalizuje nepříjemná až ostrá bolest při nečekané zlomenině. Snížení kvality života je pak pro seniory velmi náhlé a rapidní, s výraznými riziky opakování zlomenin.

Nejčastější zlomeniny

Osteoporóza zvyšuje riziko zlomeniny prakticky na kterémkoliv místě kostry, nicméně nejnáchylnější ke zranění jsou:

  • předloktí (první známka již v mladším věku resp. po menopauze);
  • obratle, což bývá první klinický projev osteoporózy, projevující se náhlou bolestí zad;
  • krček kyčelního kloubu, vůbec nejzávažnější projev nemoci řídnutí kostí, objevující se převážně u starších nemocných s často kritickými následky.


Důležitá je prevence

Vzhledem ke skutečně vysokému riziku onemocnění po padesátce by zejména ženy neměly čekat na první příznaky a věnovat pozornost prevenci. Jako velmi účinný se v tomto ohledu ukázal přípravek Biomin Ovovital spolu s Biominem K2 + D3. Přírodní vápník společnosti BIOMIN, a.s. se jako jediný vyrábí z vaječných skořápek.

Při výrobě používá inovativní proces, při kterém se získává mikronizovaný vápník, který je pro naše tělo ideální, protože jeho částice jsou dostatečně malé, aby se přes tenké střevo dostaly do celého organismu. Takto vyrobený vápník je zcela přírodní, bez chemických a pomocných látek, proto zejména při dlouhodobém užívání nezatěžuje organismus.

Tento vápník má o 30% vyšší vstřebatelnost než uměle vyráběný vápník. Přípravek je balený v tvrdých želatinových tobolkách, které jsou rovněž přírodní a bez pomocných látek. Výhodou je, že se snadno polykají. Doplňky stravy společnosti BIOMIN se vyrábějí v kvalitě léku, takže obsah tobolek je zaručený a ověřitelný.

Vaječné skořápky kromě vápníku obsahují celou řadu minerálních prvků jako fosfor, hořčík, měď, lithium, mangan a biologicky prospěšných látek, které vytvářejí prostředí pro lepší využití vápníku v organismu a tím vylepšují jeho zabudování do organismu.

Muži nejsou imunní

Ačkoliv, jak již bylo řečeno, bývají osteoporózou postiženy více ženy, neznamená to, že muži jsou proti tomuto závažnému problému chráněni. Jejich kostní hmota bývá větší než u žen, a proto u nich k onemocnění dochází o několik let později. Muži mají také větší tendenci podceňovat rizika a považovat řídnutí kostí za „ženský problém“. Přesto však touto nebezpečnou chorobou onemocní až 20 % mužů nad 60 let. Proto by i oni měli věnovat pozornost účinné prevenci.

Připravila: Zuzana
Foto: archiv
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků